Nová zelená úsporám navýšila podporu u zateplení a zdrojů BD, v oblasti B může žádat kupující

23.04.2020

Od 1. března 2020 byla navýšena podpora programu Nová zelená úsporám pro stávající bytové domy v Praze. V oblasti zateplení bytových domů A.2 např. stoupla podpora pro obvodové stěny z 510 na 680 kč/m2. Při koupi pasivního rodinného domu nebo bytu v pasivním bytovém domě může žádat první kupující. Nově se také podporuje instalace dobíjecích stanic pro elektromobily. Vyplývá to ze závazných pokynů všech třech výzev programu platných od 31. ledna a zveřejněných na stránkách programu.

Změny v programu Nová zelená úsporám se týkají všech výzev, tedy snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů a efektivní využití zdrojů energie těchto RD v celé ČR, výstavba a nově také koupě rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností v celé ČR, výstavba bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností a nově také koupě bytu v nich, a to v celé ČR, a snižování energetické náročnosti stávajících bytových domů a efektivní využití zdrojů energie těchto BD v Praze. Příjem žádostí byl zahájen dne 1. března 2020.

C.3 - Instalace solárních termických a fotovoltaických systémů do bytových domů v Praze

Výše podpory

        Typ systému                                                    Kč
Solární termické systémy                     7 500 9 000 [Kč/b.j.]
Solární fotovoltaické systémy           12 500 15 500 [Kč/kWp]


Fotovoltaika bez akumulace a využití tepla z odpadních vod u RD

Také oblast rodinných domů nezůstala beze změny. U fotovoltaických systémů došlo ke zjednodušení podmínek a rozšíření podpory o výkonný FV systém bez akumulace elektrické energie s tepelným využitím přebytků a celkovým využitelným ziskem ≥ 3 000 kWh∙rok-1 s dotací 80 000 korun (podoblast podpory C.3.9). Navýšila se podpora také u centrálních systémů pro využití tepla z odpadních vod, a to až na 35 000 korun (podoblast podpory C.7).


zdroj: www.tzb-info.cz

Fotovoltaické elektrárny - od projektu-přes montáž-po dotaci