Diagnostika FVE a údržba panelů

Termografické měření

Profesionální kontrola termokamerou na RD: od 3500 Kč



Pro maximalizaci účinnosti, výkonu fotovoltaických zařízení a požární bezpečnosti je nezbytné pravidelné monitorování a údržba. Nejlepší kontrolní metodou fotovoltaických zařízení je termografie, která používá termokameru k záznamu rozložení teploty u fotovoltaických článků. S touto metodou můžete včas odhalit závady a poruchy, a tím maximalizovat efektivitu zařízení. A to nejen na samotných FV panelech, ale i na zbytku elektroinstalace.

Základem nového fotovoltaického zařízení je rozsáhlá a detailní analýza výnosu a investice. Kalkulace výnosů se přitom počítají až na 20 let. Tyto výpočty ovšem neobsahují žádné výkonové ztráty spojené s problémy modulů, proudovými měniči nebo se špatně provedenou instalací zařízení. Použitím termografie lze vytvořit dokumentaci odběru a prokázat správnou funkci celého zařízení. Pro zajištění trvalého výnosu jsou důležité další pravidelné kontroly nových i stávajících zařízení, jelikož účinnost solárního zařízení je závislá na teplotě. Jestliže se moduly z důvodu znečištění, zastínění nebo vadných článků více zahřívají, tzn. že proud spotřebovávají a nevyrábějí, klesá jejich účinnost již o 0,5 % na Kelvin. Zahřívání o 10 °C oproti průměrné normální teplotě znamená již o 5 % nižší proudovou účinnost.

Čištění panelů

Mytí fotovoltaických panelů: od 50 Kč/m2

 + doprava: 7 Kč/km

  

S přibývajícím znečištěním panelů klesá účinnost fotovoltaického zařízení. Pokud se zanedbá údržba solárních panelů, může to vést k poklesu výkonu u solárů. V prvním roce mohou být solární panely stále v dobrém stavu, ale už během druhého roku bez údržby začíná znečištění panelů narůstat a jejich výkonnost se snižuje. Po dvou až třech letech bez pravidelné údržby může být výkonnost solárních panelů snížena až o 13 %. Dalším faktem také je, že čím déle jsou solární panely bez péče, tím obtížnější je jejich následné čištění (protože zkrátka prach bude již zažraný do těla panelů, spojů apod.).Pokud tedy chcete co nejvíce šetřit na energiích nebo elektřinu prodávat, měli byste své panely na domě nejenom čas od času kontrolovat vizuálně, ale také je nechat zkontrolovat v rámci preventivních prohlídek certifikovaným odborníkem. Sice nějakou tu "kačku" zaplatíte za servis, ale zase díky tomu bude moci více vyrábět a tato vložená částka se vám brzy vrátí. Dnes již ke všem elektrárnám je dodán také systém na vzdálený monitoring elektrárny. Každodenně byste si měli všímat, zda vám v aplikaci "svítí zeleně vše", co má svítit. Kontrolujte proto displej měniče a monitorovací software, abyste měli přehled, zda systém funguje. Výkonnost solárního systému by nikdy neměla klesnout pod 85 %. Pokud se tomu tak stalo, kontaktujte dodavatele panelů nebo odpovědnou montážní nebo servisní firmu.

Fotovoltaické elektrárny - od projektu-přes montáž-po dotaci